Mateo jasličkár

 

Ešte tak pár mesiacov dozadu by som neverila sama sebe, keby mi niekto povie, že JA dám svoje dieťa do jaslí. Pre mňa to bolo nepredstaviteľné a odsudzovala som všetkých rodičov, ktorí svoje dieťa do jasiel dali. Predsa nikto nemôže nahradiť MAMU.

Človek mieni a pánbožko mení. Čuduj sa svete Mateo je jasličkárom, už skoro tretí týždeň. Bolo to núdzové riešenie aktuálnej situácie, s ktorým som nebola úplne stotožnená.

Nástup do jaslí môže prežívať každý rodič aj dieťa inak. Niektoré deti to zvládajú v pohode, neplačú tešia sa, iné plačú každé ráno. Dobrá správa je, že väčšina detí sa po čase dokáže prispôsobiť zmene a novému režimu. Detská psychologička odporúča pri dvojročných deťoch postupnú adaptáciu, najprv za prítomnosti rodiča, so skráteným pobytom dieťaťa v zariadení a postupnú poldennú starostlivosť. Dôležité je všímať si, ako dieťa reaguje. Či sa do jasličiek teší, či je spokojné. Pokiaľ sa pri lúčení s rodičom rozplače, ale plač hneď ustane a počas pobytu v jasliach je veselé a spontánne, je to v poriadku. Takto to bolo aj u nás. Plač prišiel až pri rozlúčení, ale doba plaču sa znížila na minimum, čo je až neuveriteľné ako to tie učiteľky s deťmi vedia.

Dieťa, ktoré je na škôlku pripravené sa nemá problém odlúčiť od rodiča, teší sa z prítomnosti iných detí a zaujíma sa o ne. Vie vyjadriť svoje potreby, pomáha pri svebaobslužných činnostiach a zapája sa do diania v škôlke. Naopak, dlhotrvajúci plač v jasličkách je škodlivý a nie je namieste. Existujú totiž aj deti, ktoré potrebujú starostlivosť výlučne jednej osoby a takýto pobyt by bol skôr na škodu než na úžitok. Ak dieťa na jasličky nie je pripravené, mohlo by zostať agresívne alebo úzkostné. 

Pri adaptácii je dieťa vtiahnuté do zaujímavých aktivít a hier, dodržuje sa režim a činnosti sa pravidelne striedajú, deti si dokážu pekne zvyknúť už v tomto veku fungovať v skupine. Keď sa dieťa oboznámi s prostredím, s aktivitami a s deťmi, je schopné ľahšie spolupracovať v skupinke. Pani učiteľka zostáva naďalej oporou, ale už môže svoju pozornosť rozdeliť medzi viaceré deti.

Rozlúčka s rodičom, by mala byť jasná a krátka. Tu som urobila chybu a bola som na ňu upozornená. Keď sa Mateo rozplakal po dvoch minútach som štartovala naspäť do jaslí a tíšila ho. Myslela som si, že to čo robím je správne, avšak nie je to na mieste. Iba to zhoršovalo situáciu. Rodič s dieťaťom môžu mať dohodnutý rituál. Prezlečiem ťa, objímeme sa, dáme si pusu, zakývaš mi a idem. Potom rodič, aj keby dieťa naliehalo, podľa dohody odchádza.

Naozaj potvrdzujem, že sa zatvorili dvere a plač onedlho prestal, spokojne sa zapájal do hry s deťmi. Vždy mu poviem, že sa ide pohrať s deťmi, dá si raňajky, obed, vyspinká sa a prídem pre neho. Je vhodné, aby vedelo, kedy cca rodič príde a treba to dodržiavať. Dieťa si totiž sľuby pamätá a musí si byť Vami isté, že sa pre neho vrátite. Vždy mu opakujem “Maminka príde” a on, keď pre neho príde to opakuje “Maminka prišla”. Táto istota je potrebná a u dieťaťa ju vybudujete časom.

Pri nástupe do jaslí, by sa nemalo toho veľa meniť, čiže zároveň by ste dieťa nemali aj odplienkovávať, alebo odúčať od cumlíka či fľašky.

Súčasne by sa mal nastaviť domáci režim. Dvojročné dieťa potrebuje spať približne dvanásť hodín v noci, preto ho ukladajte včas už niekoľko týždňov pred začatím jasličiek, aby si postupne zvykalo. Mateo je spachtoš a teda budík o 6:00hod pre neho bol ako za trest, ale zvykol si a čuduj sa svete, už v jasličkách aj spinkáva. Dokonca v postieľke. Neverila som, pokiaľ mi neprišla fotka od učiteľky.

Veľmi super je, ak sa dohodnete hneď na začiatku, že Vám budú posielať priebežné fotky, krátke správy ako sa Vášmu dieťaťku darí. Naozaj ma to ubezpečilo, že je v poriadku, aj keď zo začiatku, by bolo ideálne online vysielanie diania v jasliach :).

Prvoradé je, aby ste sa s novou situáciou stotožnili vy. Keď budete pokojní a istí, bude aj Vaše dieťa. Pocit istoty či neistoty, totiž z Vás vycíti. Nenechajte sa ovládnuť smútkom. 

Teóriu som teda mala naštudovanú, zostávala teda prax. Zo dňa na deň, alebo skôr z večera do rána som zohnala jasličky, čas ma tlačil a bola som rada, že z dvoch alternatív, ktoré boli podľa mojich predstáv ho hneď do prvej prijali na adaptáciu. Prišli sme sa pozrieť, Mateo sa veľmi tešil deťom. V pondelok už sme išli na ostro. Čas na adaptáciu bol kratší, avšak podľa všetkého úspešný.

Všetko to, čo ho doma naučíte v jasličkách zúžitkuje, od samostatného jedenia, umývania ručičiek, či slovnej zásoby.

Ako sa vraví čas ukáže.

Držíme palce všetkým jasličkárom a ich rodičom, aby to úspešne zvládli.?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *