Mami, ocko, nezabudnite na mňa!

Je to smutné, ako sa so stúpajúcimi teplotami na nás valia tragické články o tom, ako rodičia zabudnú svoje dieťa v aute. Poviete si, že by sa Vám toto nikdy nestalo a pýtate sa ako to môže človeka vôbec napadnúť, nechať bezbranné dieťa, v tomto počasí v aute. Tak mi napadol tento článok, že v ňom zhromaždím informácie, ako menšiu osvetu pre neuvedomelých rodičov, ktorí v zhone dnešného uponáhľaného sveta zabúdajú. V prvom rade nesúďme, predsa platí pravidlo Nikdy nehovor nikdy.

Ráno vstaneš na budík, premýšľaš, čo všetko ťa čaká v práci, medzitým chystáš raňajky pre seba a rodine, zobudíš deti, umyjú sa, oblečú, najedia sa a vyrazíte. Väčšie deti idú na autobus a menšie vezieš do jasličiek. Na polceste si spomenieš, že si zabudla kúpiť darček pre kolegyňu a tak zastavíš pred obchodom, malé spí a tak ťa napadne myšlienka, že veď behom pár minút si späť, necháš ho samé spinkať a vrátiš sa o chvíľku. Povieš si, veď v aute je chránené pred slnkom… Alebo sa ponáhľaš do práce a úplne ti vypadne z hlavy, že si dieťa nevyložil v škôlke, veď tá sekunda, čo by si sa obzrel za seba do auta, či si na niečo nezabudol by ťa zdržala a prišiel by si neskoro do práce… zamknú auto a začína sa boj o život.

U detí termoregulácia ešte nepracuje, tak ako u dospelých a život ohrozujúcich môže byť už 10minút v aute. Samozrejme to záleží od veľa faktorov (kedy pilo, čo má oblečené). Telíčko sa prehrieva a snaží sa ochladiť rozšírením ciev, aby sa pri povrchu kože krv ochladila. Potné žľazy zvýšia svoju aktivitu, dieťatko sa spotí, ale ako stúpa dehydratácia organizmu, klesá produkcia potu a telíčko sa už nechladí a vnútorná teplota sa zvyšuje. Začne zrýchlene dýchať a začne zvracať. Striedavo prichádza horúčka a zimnica. Prichádza bezvedomie. Ako z tela odchádza voda, prehrievajú sa aj vnútorné orgány a dieťa dostáva z tepla kŕče. Pri nich sa do krvného obehu dostane proteín myoglobín, ktorý na seba viaže kyslík a syntetizuje ho vo svaloch. Za normálnych okolností ho obličky vedia vyfiltrovať a z tela sa vylúči močom, no obličky zlyhávajú a proteín sa hromadí v tele. Následne skolabuje pečeň, dochádza k opuchu mozgu a minerálnej rovnováhe. Všetky orgány postupne kolabujú …

Ako treba zareagovať, keď vidíte dieťa v zamknutom aute?

Ak vidíte dieťa v odstavenom aute na slnku, ktoré nereaguje v prvom rade je potrebné vyhodnotiť situáciu, nakoľko rodič sa môže nachádzať len niekoľko metrov od auta. Ďalším krokom zostáva telefonát na linku 112, kde môžete po konzultácii s odborníkmi podľa vonkajších znakov určiť, či dieťa len spí alebo je v bezvedomí a teda v priamom ohrození života. Ak ide o ohrozenie života, môžete rozbiť okno vozidla. Z právneho hľadiska sa síce dopúšťate trestného činu poškodzovania cudzej veci, ale porušujete jeden zákonom chránený záujem v prospech ochrany vyššie postaveného záujmu, a tým je ľudský život.

Trestný zákon na takúto situáciu pamätá v ustanovení o krajnej núdzi, i keď musia byť splnené dve podmienky: princíp subsidiarity a princíp proporcionality. Po slovensky povedané, prvý princíp znamená, že nebolo inej cesty, len rozbiť okno. Druhý možno označiť ako princíp primeranosti, čiže rozbitie všetkých okien už možno jednoznačne označiť za neprimeraný zásah. Ak si nie ste istí, či by ste to zvládli, okamžite zavolajte políciu, ktorá je na podobný zásah lepšie pripravená.

Krajná núdza (§ 24 Trestného zákona)

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

Ak si tento článok prečíta, aspoň jeden rodič, ktorý niečo z tohto doteraz nevedel, budem rada, že sa sa to práve dozvedel. Veď aj svetlá sme si zvykli zapnúť, prečo by sme si nemohli zvyknúť obzrieť sa za seba do auta, či sme na niečo nezabudli? My ostatní buďme všímaví, môžeme ísť okolo auta, v ktorom práve bezbranné dieťatko alebo psík bojujú o život a rozhodujú sekundy.

Ak sa Vám článok zdá užitočný, neváhajte ho zdieľať. Niekomu môže zachrániť život.

Jeden komentár ku “Mami, ocko, nezabudnite na mňa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *