30.10.2015

Dnes sú to tri roky, čo som zistila, že v mojom tele bijú dve srdcia. Tu sa začalo najväčšie dobrodružstvo môjho života-MATERSTVO. Avšak bez otca. Či sa niečo zmenilo za tie roky?

Zdá sa mi to ako včera, keď mi doktorka povedala “Gratulujem, pozrite sa sem, ste tehotná”. Nebudem Vás klamať, neverila som vlastným ušiam ani očiam. Stalo sa. Vybral si ma. Malý zázrak, ktorému som sa rozhodla život dať a nie vziať. Každé jeho “Maminka milujem ťa” ma len utvrdzuje, že ON bola najlepšia voľba.

Jasné, že som si nevedela predstaviť ako to dám, ani aké to bude, neverila som si vtedy, neverím si občas ani dnes, ale viem, že máme blízko nás ľudí, ktorí pomôžu a nakopnú ma, keď dochádzajú sily.

Slovo strach naberie pravý význam, až keď sa stanete rodičmi, pocítila som to už na začiatku, keď skončil ako novorodeniatko na JISke. Ten istý strach prichádzal pri každej horúčke, či ďalších pobytoch v nemocnici. Verte, že by som radšej prekonala svoj strach z výšok a skočila bungee jumping.

Obavy idú v rodičovstve akosi ruka v ruke automaticky, pretože sa prirodzene o svoje dieťa strachujete. 

Aj ja sa bojím. Bojím sa toho, čo príde, pretože viem, že onedlho prídu otázky “Mami a prečo ja nemám ocka?” aká odpoveď bude ideálna, aby som neublížila tejto čistej dušičke? Povedať pravdu? Keď ani ja sama, nie som s ňou zmierená… 

Otcom sa muž totiž nenarodí, otcom sa musí stať.

Vlhnú mi oči, keď vidím Matea na ihrisku ako s otvorenou pusou sleduje, keď sa hrá nejaké dieťa so svojím ockom, keď volá v jasličkách na cudzích tatov “tato”, pri odchode domov. Mateo si totiž vie priradiť názvy členov rodiny, avšak slovo ocko/tato si nevie priradiť k ničomu/nikomu (môjho otca už voláme dedo). Používa, čo počuje.

Vraj deťom, ktoré vyrastajú bez otca, otec nechýba, pretože nevedia aké je to mať otca. Neviem posúdiť, ja som otca vždy mala. Chcela som, aby ho mal aj Matelko, aj keď som do toho išla bez sploditeľovej podpory, stále som verila, že krv nie je voda a že nikto nedokáže byť, tak bezcitný, že by sa nezaujímal o svojho vlastného potomka. Tak veľmi som dúfala a tak veľmi som sa mýlila.

“Staviam sa k tomu rovnako ako som na začiatku povedal, nechcel som to a nebudem sa s ním hrať ani na nič hrať” povedal, keď som sa minulý rok na Mikuláša posledný krát spýtala, či by za malým občas neprišiel a nezahral sa s ním. V ten deň som prestala veriť.

Viem však, že on prichádza o všetky tie vzácne momenty, ktoré deti do života prinášajú a už sa v zliadnom období ich života nezopakujú. To je to čaro detstva, je len raz. Ja chcem, aby mal krásne detstvo, aj keď bez otca.  Občas sa sama zamýšľam, že to asi tak malo byť, pretože akým príkladom by mu šiel muž, ktorý sa správa ako chlapec? Pre poriadok, nikdy som mu nebránila v stretávaní s malým, niekoľkokrát som sa opakovala, že dvere k synovi má otvorené, to platí.

Často si naivne myslíme, že sme natrafili na pána dokonalého a opak je pravdou. Jednoducho si po zložení ružových okuliarov všimneme, že sme miesto muža stretli chlapca… Aký je v nich rozdiel?

Muž je rozhodný, kým chlapec sa na všetko radšej vyhovorí. Muž bude hľadať spôsob, kým chlapec skôr dôvod na to, prečo nie. Muž ti nebude klamať a budeš mu môcť dôverovať. Muž ťa bude podporovať, kým chlapec skôr obmedzovať. Muž bude tvojou silnou polovičkou, kým chlapec bude silu vyžadovať práve od teba. Muž prevezme zodpovednosť a bude vedieť, čo je vernosť. Muž sa dokáže aj obetovať, kým chlapec myslí väčšinou na seba. Muž sa nenechá takmer nikdy ovládať vlastným egom.

Dajte si však pozor…pretože chlapec môže vyzerať zo začiatku ako muž, ale neskôr, keď dostane všetko, čo chcel sa znova stane chlapcom a bude loviť ďalej.

Moje skromné prianie je, aby z Matea raz vyrástol správny človek, ktorý bude k životu pristupovať s rozumom, rozvážnosťou a zodpovednosťou, aj keď mu jeho “ocko” vzorom nie je.

2 komentáre ku “30.10.2015

  1. Daniela Odpovedať

    Nadherny clanok moj syn mal otca 6 rokov a dala by som ruku do ohna ze bez syna okrem dni ked pracuje nevie byt ale opak je pravdou po rozchode mu nevola nevenuje sa mu a neviem rovnako ako mu vysvetlit bez nasledkov preco je to tak. Pochopil ze nam je dobre ked sme sa rozisli ale co si mysli ze mu nezavola jeho tato milovany kazdy den a neopyta ako mu ide skola co zazil to dufam ze ostane vo vycitkach svedomia jeho „otca“.

    • MomOfMateo Autor prispevkuOdpovedať

      Ach jo, ja myslím, že ten hore dobre vedel, prečo deťom dáva maminky, pretože tie s deťmi zostanú vždy a za každých okolností?. Dúfam, že sa čoskoro vidíme, nech sa M+M zahrajú❤️?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *